instagram

Çiya Sofrası - Kadıköy

  07.03.2018
0
2 246
Çiya Sofrası - Kadıköy

Çiya, aslen Antepli Musa Usta’nın 1987 yılında lahmacun ve pideci olarak Kadıköy Çarşı içinde açtığı restoranın ardından, aynı sokakta 1998 senesinde Güneydoğu Anadolu’nun gün görmemiş lezzetleriyle insanları buluşturduğu Çiya Sofrası‘nın açması ile daha çok tanınmaya başlamış bir mekan. 2001 yılında da, yine aynı sokakta Çiya Kebap II‘nin açılışıyla – şu an için – nihai halini alan bir serüvendir.

Kebap kısmı; bir çoğumuzun aşina olduğu Antep lezzetlerini çermektedir. Anca asıl övgüye layıp olanı, diye adlandırılan bölümüdür. Burası en temal ifade ile “Güneydoğu ve Doğu Akdeniz Mutfağı” nın temsilcisi olarak tanımlanabilir. Bununla beraber; menüsünde yer alan Türk, Azeri, Gürcü, Arap, Ermeni, Osmanlıi Süryani ve hatta Selçuklu kültürüne ait yemekleri görünce, Anadolu’dan Mezopotamya’ya uzanan coğrafyada en eskiden günümüze kadar gelen zincirleme bir gastronomi şöleni olduğunu söylemek daha doğru bir betimleme olabilir. En ilgi çekici olanı ise; yemeklerin eski tarif ve sunumların korunması fikri esas alınarak hazırlanıyor olması.

Çiya sofrasında yemekler şu şekilde kategorilere ayrılır:Çorbalar, Kebaplar, Etli Yemekler, Etsiz Yemekler, Pilavlar, Salatalar, Şerbetler, Tatlılar, Otlar. Bizim deneyimlediğimiz ve sizlere önerebileceğimiz bir kaç tanesi ise; analı-kızlı, ezogelin çorba, sıkma köfte, sarımsak aşı, kuru patlıcan dolması, kağıt kebabı, salata ve mezelerin tamamı. Tavsiyemizdir!
Nerede?
Sosyal Medyada Paylaş!
Etiketler:
Yorumlar
Yorum Ekle
Benzer Makaleler:
06.03.2018
Tarihi yarımadanın hatta Avrupa yakasının en önemli döner adreslerinden birisi Nuruosmaniye’deki Dönerci Şahin Usta. Kapalıçarşı'ya sırtını uaslamış küçük bir dükkandan müdavimlerinin 40 senedir vazgeçemediği bu lezzete siz de hayran kalacaksınız.
06.03.2018
Mottosu “Döner Sosla yenir” olan Frango’nun Kadıköy Halitağa Caddesi, Vahap Bey Sokaktaki şubesi; çevrede döner yenebilecek muhtelif mekanlardan kendini sıyırıyor. Dekorasyon olarak sarı siyahı seçen bu mekanda yerde klasik dönercilerden farklı
23.04.2017
Bursa - İzmir yolunda Karacabey’de çok güzel bir lezzet molası yeri var. İlk olarak 1997 yılında keşfettiğim bu mekanın daha henüz şimdidiki gibi yenlenmemeiş halinde; içerde Soğan Pazarı’ndan yük almaya gelmiş kamyoncularla dolu olduğu, bahçesinde
17.04.2017
Bazı lezetler vardır, uğruna kat edeceğiniz mesafelerin hiç önemi yoktur. Gebze'deki Yöre Et Lokantası'nın tandır kebabı da öyle bir lezzet. Tandır denince akla genelde Konya kebabı gelir. Büryan da en bilinenlerden. Kuyu kebabı yine benzer. Ancak
16.04.2017
Hatay, güneyin en şahane ve kendine has lezzetlerini içinde barındıran eşsiz bir mutfağa sahip. Meze ve et ağırlıklı bu mutfakta birçok değişik lezzetler, farklı damak tatları ve ilginç tarifler arasında herhangi birini es geçmek mümkün değil!
все шаблоны для dle на сайте шаблоны dle 11.2 скачать
Arka plan seçin